Kategorie
Zdrowie

Nadpotliwość – rodzaje

Hiperhydroza. Tak brzmi naukowa nazwa przypadłości, z którą boryka się bardzo wiele osób. Nadmierne przegrzewanie się organizmu skutkujące wzmożonym wydzielaniem potu może mieć różnorakie przyczyny. Stres, nieodpowiednia dieta, otyłość czy choroby w rodzaju nadczynności tarczycy bądź zmiany hormonalne, na przykład menopauza. Mówimy wówczas o nadpotliwości wtórnej.

Jeśli natomiast wzmożone wydzielanie potu, przede wszystkim w okolicach dłoni czy na głowie, związane jest po prostu z uwarunkowaniami organizmu, wówczas występuje nadpotliwość pierwotna.

https://goodboxfit.pl/czestochowa/

Inną linię podziału wyznaczają sytuacje, w których odnotowuje się zwiększone pocenie. Jeśli objawy występują w ciągu dnia, codziennego życia, mówi się wówczas o poceniu zlewnym. Gdy nadmiernie pocimy się podczas snu, mamy wtedy do czynienia z rodzajem najpewniej nadpotliwości wtórnej, hiperhydrozą nocną, często świadczącą o występowaniu jakiejś choroby.

Aby zmniejszyć pocenie możemy stosować specjalne kosmetyki czy suplementację ziołową, na przykład zielem skrzypu. Pamiętajmy również, aby wypijać odpowiednią ilość wody, co najmniej dwa litry w ciągu dnia, by zapobiec odwodnieniu organizmu. Aby poprawnie zdiagnozować, co w naszym przypadku stanowi przyczynę nadmiernego pocenie, najrozsądniej będzie udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.